Aktualności

Z życia Intellio Designers

Dusza gór zaklęta w architekturze miejsca

Góry uwodzą i hipnotyzują swoim majestatycznym pięknem, a wyrafinowanie i rozmach, z jakim natura tworzy swe dzieła, zapiera dech w piersiach. Przywykliśmy do myśli, że domy budowane w rejonach górskich mają bardzo charakterystyczną architekturę, o mocno ugruntowanej tradycji. Bale, drewniane meble, kominek, ciepła i przytulna atmosfera to repertuar pojęć uruchamiający się automatycznie na myśl o domu w górach. A przecież tę dość oczywistą stylistykę można twórczo sparafrazować i tchnąć nowego ducha w aranżacje, które harmonizując z pięknem krajobrazu górskiego, będą wyjątkowe, inne, oryginalne. Przekucie takiego zamysłu w formę podjął się zespół Intellio designers pod kierownictwem Agnieszki Liniewskiej-Baran.

Projekty wnętrz domu w górach - duży salon, łazienki, otwarta kuchnia, nowczesne wnętrza

 

Architektura przekraczająca granice

Styl drewnianych, góralskich domów z kamienną podmurówką ma swoje ludowe, tradycyjne korzenie, a wizualna strona takich budynków jest w znacznej mierze pochodną ich wymiarów praktycznych. W surowym, górskim klimacie zbudowana z solidnych bali chata z kojącym ciepłem rozpalonego w środku kominka, przyjemnie pachnące i miłe w dotyku drewniane ławy, ciepłe zwierzęce skóry dawały poczucie bezpieczeństwa, przeciwstawiały się napierającym z zewnątrz żywiołom: wiatrom, deszczom, śniegom i surowości górskiego klimatu.

Czy jednak osią kompozycyjną wszystkich domów, z których roztacza się widok na góry, musi być naturalne drewno i jelenie poroże na ścianie? Oczywiście nie! Ważne jednak, aby kreując aranżację, która śmiało stawi czoła góralskiej przaśności i rustykalnym akcentom, nie utracić wyjątkowego ducha miejsca, nie uronić ani kropli z jego niepowtarzalnej, przenikniętej magią gór atmosfery.

Aranżacja nowoczesnego wnętrza domu w górach - Nowy Targ

 

Jak we flakonie perfum

Przestrzeń domu, którego aranżację powierzono projektantom ze studia Intellio Designers, swoje odzwierciedlenie może znaleźć w kompozycji perfum, określanej często (i nie przez przypadek) „architekturą perfum”. Zapachy tworzy się przecież jak dzieło sztuki, dobierając poszczególne elementy niczym artysta barwy nakładane na płótno. Jednak obok samej materii, tworzywa, konieczna jest dłoń utalentowanego wizjonera, pierwiastek geniuszu, który swej twórczej wizji nada kształt i który dysponuje wiedzą niezbędną do tego, by tę artystyczną fantazję zamknąć w ryzach sztuki kompozytorskiej. Tak powstają najwybitniejsze dzieła, należące dziś do kanonu malarskiego, tak perfumiarze zaklinają we flakonach zapachowe eliksiry, która przeobrażają się w urzekający swą wonią bukiet. Tak też rozwija się każda z aranżacyjnych nut domu w sercu gór, trafiając do zmysłów i świadomości w precyzyjnie zaplanowanym przez architekta momencie. Rozbudzają wyobraźnię, a zarazem tworzą kompozycję, którą z pełną odpowiedzialnością nazywamy domem, miejscem do życia.

Gdy więc tylko przekraczamy jego próg, od razu wyraźnie czujemy nutę głowy, która w swej okazałości odsłania się zawsze jako pierwsza. W architekturze wnętrz taką rolę pełnią duże przeszklenia i otwarte przestrzenie, harmonizujące z krajobrazem gór. Dają one miejsce na głęboki oddech, poczucie swobody, wolności i przełamują tak często obecne w górskich chatach wrażenie zamknięcia oraz swojskiej, ale nieco klaustrofobicznej i przytłaczającej ciasnoty.

Dom w górach. Część dzienna. Projekty Wnętrz i Wizualizacje.

Wystrój wnętrz, dodatki i dekoracje do domu, inspiracje i zdjęcia. Intellio inspirations | Nowoczesny dom w polskich górach.

Dom w górach - Intellio designers. Architektura wnętrz, nowoczesna architektura, projekty wnętrz domów.

W nucie serca jest kuchnia, aranżacyjnie nieco kontrastowa wobec innych pomieszczeń, a jednak połączona z nimi subtelnymi akcentami. To właśnie w nucie serca pulsują wszystkie rytmy, jakimi żyje dom, to stąd energia rozchodzi się na cały bukiet, nie dominując go jednak.

Wreszcie, w nucie bazy, zwanej też nutą głębi, zaczniemy zatrzymywać spojrzenie na starannie dobranych barwach i poczujemy faktury, które najmocniej oddziałują na nasze zmysły, i – podobnie jak w nucie bazowej perfum – towarzyszą nam one już przez cały czas, gdy na chwilę usiądziemy na kanapie lub położymy się w pełnej gorącej wody wannie.

 Nowoczesny, widokowy dom w górach z przeszkleniem. Interior inspirations.

 

Otwarta przestrzeń w nucie głowy

Nuta głowy to ta, którą nasze zmysły odbierają na samym początku. Buduje ona pierwsze wrażenie, wabi, uwodzi, wyostrza uwagę. W architekturze perfum jej rola jest ogromna, bo to dzięki nutom głowy zamiast przejść obojętnie dalej, zatrzymujemy się zaintrygowani. Porównywalną rolę w aranżacjach wnętrz pełnią te elementy, na których wzrok skupia się zaraz po wejściu do wnętrza. Co więc widzimy najpierw, zanim zaczniemy zauważać detale, zwracać uwagę na kolory i faktury? Przede wszystkim duże, otwarte przestrzenie, w których jak w zwierciadle odbija się wyjątkowa atmosfera gór, ich majestatyczność i dzikość, okiełznane jednak przez najdoskonalszego stwórcę – naturę. Otwarte przestrzenie są podporządkowane spójnej i przemyślanej wizji architekta, a pod nieoczywistym rozmieszczeniem ścian działowych skrywa się olbrzymie bogactwo treści. Brak rygorystycznych podziałów na strefy i granice buduje wrażenie harmonii, charakterystycznej dla obszarów górskich, w których przeobrażenia krajobrazu nigdy nie następują nagle, lecz zachodzą stopniowo, płynnie, wraz ze zmianą wysokości.

Idea otwartych przestrzeni, mimo ogromnego potencjału w zakresie nadawania lekkości, ma też swój wymiar funkcjonalny. Zapewnia dużą swobodę komunikacji, daje szersze pole dla wprowadzania aranżacyjnych kompozycji, które onieśmielałyby w bardziej zamkniętych wnętrzach, zaś tutaj mogą wybrzmieć w pełni. W tak pomyślanej przestrzeni doniosłą rolę pełnią okna, również te dwukondygnacyjne, otwarte na intrygujący świat znajdujący się dokoła, pozwalające też obserwować jego zmiany podporządkowane rytmowi przyrody. To zarazem mnóstwo naturalnego światła, które otula dom ciepłem zachodzącego słońca i pozwala jego promieniom na szalony taniec w salonie, przedpokoju, kuchni w godzinach południowych.

 Zdjęcia projektu wnętrz domu w górach - duży salon, łazienki, otwarta kuchnia, nowczesne wnętrza

Ograniczenie ilości drzwi i ścian działowych do niezbędnego minimum sprawia, że przestrzenie przenikają się nawzajem, a granice pomiędzy nimi stają się symboliczne, umowne. Strefę jadalnianą wyznacza jedynie prosty, drewniany stół z ustawionymi wokół białymi krzesłami. Te kolory mebli swoje powtórzenie znajdują w ciepłych tonacjach płytek podłogowych imitujących drewno, skontrastowanych z bielą ścian. Kompozycyjnie przestrzeń domyka wisząca nad stołem ogromna lampa, która jednak – mimo imponujących rozmiarów – współtworzy wszechobecne wrażenie lekkości i otwartości.

W części wypoczynkowej pierwsze skrzypce gra duża, szara sofa, nadająca wnętrzu przytulności, kusząca miękkością poduszek i ciepłem przerzuconych przez oparcia koców. Jej ustawienie otwiera przed mieszkańcami różne, alternatywne wobec siebie możliwości wypoczynku. Może to być relaks przed telewizorem lub kontemplacja spektaklu krajobrazu za oknem, który przykuwa uwagę z równą siłą, co wyświetlany na ekranie telewizora film. Z tego miejsca doskonale widoczny jest też narożny kominek, który bardzo dobrze koresponduje z minimalistyczną duszą miejsca. Ocieplające akcenty wprowadzają ułożone aż pod sufit polana, które w tak zaprojektowanej przestrzeni stają się oryginalną dekoracją oraz doskonale odgrywają zaplanowaną dla nich rolę łącznika między tradycją a nowoczesnością.

 

W nucie serca – kuchnia

Serce każdego domu – również domu w sercu gór– bije w kuchni. To tu najintensywniej pulsują rytmy, jakimi żyją wszyscy mieszkańcy: spotykający się przy porannej kawie dorośli i pochłonięte zabawą dzieci, wbiegające do kuchni po szklankę wody. To tu wypływa źródło wszystkich zapachów, które wraz z architekturą współtworzą charakter przestrzeni i kreują pamięć miejsca – aromaty świątecznych potraw, niepowtarzalny zapach upieczonego ciasta cynamonowego. Symbolem otwartości kuchni w górskim domu jest rezygnacja z drzwi, które zamykałyby to pomieszczenie. Wchodzi się do niego wprost z salonu, nieprzedzielonego żadną ścianą. Symboliczną granicą jest tylko zmiana powierzchni podłogi, w części jadalniano-wypoczynkowej wykonanej z drewna, a w kuchni przechodzącej w surowe płytki imitujące beton. Akcenty kolorystyczne podłogi powtarzają się też w całym urządzeniu kuchni, którą zdominowały eleganckie i ponadczasowe szarości. Proste linie i duże bryły są imponującą ramą dla górskiego krajobrazu, który roztacza się przez duże okna kuchenne.

Tej spójnej wizji nie zakłócają sprzęty i naczynia, które w większości ukryte są w przestronnych szafkach. Dominantą kompozycyjną kuchni jest stojąca na środku obszerna wyspa z płytą indukcyjną. Może ona pełnić zarówno funkcję stołu, przy którym spotyka się rodzina, jak i blatu roboczego. Mimo tak wyraźnej stylistycznej różnicy pomiędzy nowoczesną kuchnią, której elegancja tkwi w prostocie a otwartym, ciepłym salonem i przedpokojem, nie ma tu mowy o żadnych wizualnych dysonansach. Subtelnym akcentem łączącym te dwie strefy są niewielkie szafki kuchenne z drewna i drewniane nogi krzeseł kuchennych, w których stylistyce słychać wyraźnie akordy brzmiące w pozostałych częściach domu.

Zdjęcia projektu wnętrz domu w górach - duży salon, łazienki, otwarta kuchnia, nowczesne wnętrza

 

Barwa i faktura w nucie głębi

Nuty głębi zamknięte we flakonie perfum są z nami zawsze najdłużej, towarzyszą nam przez wiele godzin, to one najwyraźniej zapisują się w pamięci. Podobnie jest w aranżacji domu w sercu gór. Gdy spojrzenie ogarnie już całość, a skupiona na dużych, przenikających się i rozświetlonych przestrzeniach nuta głowy przejdzie w niższe rejestry, zaczną dawać o sobie znać komponenty współtworzące dolną warstwę aranżacji. Gdy zaczną się uwalniać, dostrzeżemy dyscyplinę barw i poczujemy charakterystyczną fakturę posadzki, na którą staniemy bosą stopą czy przyjemny splot tkaniny obiciowej pod dłonią, którą dotkniemy siedziska w przedpokoju.

Nowoczesne wyposażenie domu położonego w górach - sesja dla Intellio designers

 

Dobierając składniki nut bazowych, architekci wnętrz Intellio Designers postawili na kontrastowe zestawienia barw – ponadczasowej, zawsze eleganckiej bieli i kolorów naturalnego drewna, a ten brązowo-biały duet przełamali uspokajającą szarością betonu. Dzięki takim połączeniom wnętrze, w którym ornamentykę ograniczono do minimum, nie jest zimne i nieprzyjemne, a ożywczych rumieńców nadają mu przede wszystkim płytki drewnopodobne, położone na podłodze w części jadalnianej, na fragmentach ścian na parterze, na schodach i w korytarzu, a także w pokojach i sypialni. To one ułożone na ścianie w łazience nadają jej ciepła, a wykorzystane jako obudowa półek na książki w pokoju gościnnym przywodzą na myśl klasyczne, drewniane regały gabinetowe w lżejszej odsłonie.

W tak oszczędnej przestrzeni jedynym elementem o charakterze typowo dekoracyjnym, obok wazonu z kwiatami, świec zapachowych czy kosza z owocami są wiszące na ścianie nieliczne obrazy. Dyskretnie rozmieszczone dodatki nie przyćmiewają tego, co w tej kompozycji najważniejsze – otwartych przestrzeni, czystych, dużych form, elegancji wynikającej z prostoty i oszczędności wyrazu.

Dyscyplina barw, materiałów i stylu oraz wyrazistość faktur spina wszystkie nuty aranżacyjne domu w spójną całość i sprawia, że wnętrze jest z jednej strony bardzo jasne, rozświetlone, a zarazem skontrastowane, intrygujące, nie wywołując poczucia monotonii i nudy.

 

Komfort w eleganckiej oprawie

Obok całej magii aranżacji i artystycznego rozmachu, wnętrze domu w górach zaprojektowano bez kompromisów na rzecz funkcjonalności. I być może właśnie w tym aspekcie sztuka projektowania przestrzeni najbardziej różni się od architektury perfum, ale też i tu musi dać o sobie znać prawdziwe mistrzostwo. Dom w górach zaspokaja więc nie tylko zmysł wzroku, ale także odpowiada najwyższym wymaganiom pod względem praktycznego wymiaru życia. I tak na przykład obszerna garderoba w sypialni oddzielona jest przesuwnymi drzwiami, co zdejmuje z mieszkańców ciężar rygorystycznej dbałości o porządek w szafie z ubraniami, a zarazem stwarza obszerną przestrzeń do przechowywania. Nie zapomniano też o szafkach nocnych z szufladami i lampkami nocnymi. Duży i funkcjonalny pokój kąpielowy oraz mniejsza łazienka z prysznicem dają pełną swobodę nawet wtedy, gdy do mieszkańców przyjeżdżają goście. Również w łazienkach i kuchni architekci zatroszczyli się o zapewnienie odpowiedniej ilości szafek i schowków, w których bez trudu pomieszczą się wszystkie potrzebne przybory i sprzęty. Swój praktyczny wymiar ma też siedzisko w przedpokoju, które ułatwia zakładanie butów, siedzisko w łazience, wiszący w salonie zegar ścienny bez tarczy, dający kontrolę nad upływającym czasem czy szklana balustrada przy schodach, zwiększająca poziom bezpieczeństwa.

 Nowoczesne wyposażenie domu położonego w górach - sesja dla Intellio designers

The best interior designs of Intellio - a house in the mountains, luxurious interiors of the living room, bathrooms, dining room

 

Aby poczuć prawdziwą woń perfum, musimy odkrywać ją powoli, dać sobie czas na to, aby wszystkie nuty wybrzmiały do końca. Dopiero wtedy możemy doświadczyć prawdziwej siły uwodzicielskiej, jaka drzemie w zapachu. Równie mocno może nas oczarować poezja aranżacji, ale tylko takich, w których poszczególne elementy współtworzące całość odkrywamy stopniowo, spokojnie podążając za wizją architekta. To z finezją i polotem dobrane składniki kompozycji: formy, barwy, faktury, załamania linii sprawiają, że dom żyje i zmienia się w zależności od pory roku, zachwycając zarówno za dnia, jak i wieczorem, gdy w blasku zapalonych lamp i świec przeobraża się w przestrzeń magiczną.

Aranzacje i projekty wnętrz od Intellio Kraków


Intellio designers Cracow - arrangements and designs of modern interiors

Aranzacje i projekty wnętrz od Intellio Kraków

Więcej na: Aktualności Intellio designers
Top