Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Jak powinna wyglądać aranżacja gabinetu domowego dla kobiety

Luksusowy gabinet dla kobiety pracującej w domu to miejsce, w którym może oddać się przyjemnej lekturze, sprawdzić pocztę czy dokończyć zawodowe obowiązki. Coraz więcej Pań prowadzi również swoją działalność z domu, potrzebując nie tylko wygodnego fotela i biurka, ale przestrzeni, która ułatwi pracę i oddzieli życie zawodowe od prywatnego. Jak sprawić aby nowoczesny gabinet dla płci pięknej, nie przytłaczał, a wręcz odwrotnie, umilał czas spędzony na codziennych obowiązkach zawodowych?

 

Projektowanie kobiecego gabinetu

 

Elegancki gabinet w domu - jak opracować projekt?

Najczęściej gabinet kojarzymy z miejscem, w którym mężczyźni oddają się pracy umysłowej i przechowują zbiory swoich książek. Trend na tego rodzaju pomieszczenia pojawił się w architekturze pałacowej w XVI wieku, a jego szczyt popularności przypadał na XVIII i XIX wiek. Współczesne gabinety pomimo tego, że pełnią podobną rolę, nie są tak bardzo przepełnione zbędnymi dekoracjami. Zatem jak powinien wyglądać projekt gabinetu nowoczesnej kobiety?

 

Aranżacja gabinetu domowego - najważniejsze meble

Projekt gabinetu w domu powinien zakładać, że pierwszoplanową rolę odgrywają zazwyczaj biurko i fotel, które muszą być przede wszystkim funkcjonalne. Od nich powinniśmy zacząć projektowanie pokoju o takiej funkcjonalności. Każda kobieta oddająca się obowiązkom zawodowym w domu musi określić, czy priorytetem w gabinecie będzie praca na komputerze, przeglądanie poczty czy ma on pełnić funkcje głównie wypoczynkowe i reprezentacyjne. Od tego zależy cała aranżacja gabinetu i dobór mebli – inny rodzaj fotela warto wybrać wtedy, gdy będziemy w gabinecie spędzali długie godziny, a inne gdy będzie to wnętrze odwiedzane okazjonalnie. Model dla kobiet spędzających dużo czasu w domowym gabinecie powinien mieć regulowaną wysokość, podłokietniki oraz odchylane oparcie. Aby aranżacja gabinetu domowego była niezawodna, należy zwrócić uwagę na aspekt ergonomii w pracy biurowej, którą przybliżamy na grafice poniżej.

 

Ergonomia w gabinecie dla kobiety

 

Kobiecy gabinet w domu - dobór materiałów

Najbardziej eleganckie meble do gabinetu dla kobiety pochodzą od włoskich producentów, którzy stawiają na skórę i metalowe wykończenia. W takich pomieszczeniach doskonale wyglądają również antyki, jednak jeśli pozostała część domu czy mieszkania jest zaprojektowana w nowoczesnym stylu, warto do niego przynajmniej nawiązać. Aranżacja gabinetu w domu w kontekście pozostałych wnętrz powinna być spójna dla całego domu, pomimo odmiennych funkcji pomieszczeń. Oczywiście gustowne meble mogą być nowoczesne – styl industrialny czy skandynawski również mogą tchnąć ekskluzywnością, jeśli dobierzemy odpowiednie materiały wykończeniowe.

 

Nowoczesny gabinet w domu - pozostałe istotne wyposażenie

 

W wyszukanym gabinecie nie może zabraknąć biblioteczki, która będzie miejscem ekspozycji dla książek, albumów lub innych podręcznych przedmiotów. Oczywiście ze względu na rozwój technologii większość książek możemy przeczytać za pomocą urządzeń, jednak kilka ulubionych pozycji w wydaniu papierowym posiada zazwyczaj każdy z nas. Książki zawsze podkreślają charakter wnętrza i uwodzą spokojem, który będzie emanował z całego wnętrza. Poza biblioteczką, nowoczesny gabinet w domu w projekcie dla kobiety, powinien przewidzieć miejsce na regały i komodę, które pomogą w organizacji przestrzeni. Wszystko ponownie zależy od charakteru naszej pracy – jeśli posiadamy dużo dokumentów w wersji papierowej, potrzebujemy przestrzeni do ustawienia drukarki czy ukrycia kilku ważnych przedmiotów, musimy zadbać o wystarczającą ilość i jakość mebli. Ich charakter będzie nadawał tonu całemu wnętrzu. Wyjątkowy gabinet nowoczesny dla kobiety powinien posiadać wygodny fotel, który będzie uwodził smakiem. Lektura czy rozmowa biznesowa będzie czystą przyjemnością. Jeśli zamierzamy przyjmować w gabinecie gości, obok fotela powinien znaleźć się niewielki stolik, który będzie służył do postawienia filiżanki z kawą czy podpisania ważnych dokumentów.

 

 

Dekoracje dopełnieniem całości

W projekcie luksusowego gabinetu dla kobiet nie może zabraknąć wspaniałych dekoracji. Charakter wnętrza mogą podkreślać obrazy olejne czy inne dekoracje ścienne, które wniosą nieco ekskluzywności – możemy wybrać reprodukcje znanych artystów lub postawić na nowoczesne dzieła wschodzących malarzy. Jeśli uwielbiacie ponadczasowe dodatki, warto rozważyć elegancki przycisk do dokumentów, nożyk do otwierania listów czy nawet kałamarz!

Projekty gabinetów, nie stronią od alkoholi w eleganckim wydaniu, które nie są wyłącznie domeną mężczyzn. Warto mieć przynajmniej jedną luksusową karafkę z trunkiem, którym będziemy częstowali naszych Klientów. Jeśli przez cały czas chcemy pamiętać o swoich najbliższych, możemy udekorować wnętrze kilkoma ramkami ze zdjęciami, które wniosą sentymentalną nutę do pomieszczenia.

Aranżacja gabinetu w domu zakłada, aby w projekcie jednak nie przesadzać z ilością dodatków. Pomieszczenie ze względu na swoją funkcję, nie może przytłaczać i wszystkie zbędne rzeczy powinny zostać z niego usunięte. Bardzo ważne jest zachowanie równowagi między umeblowaniem, oświetleniem oraz dodatkami. Jeśli masz wątpliwości jak urządzić nowoczesny gabinet w domu lub brakuje Ci pomysłu na pokój kobiecy, skorzystaj z usług architekta wnętrz.

 

Projekt gabinetu w domu zakłada użycie dobrego oświetlenia

Poza umeblowaniem i dodatkami bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie, które może nadać wyrafinowanego charakteru całemu wnętrzu. Projekt powinien uwzględniać główne oświetlenie pod postacią lampy czy punktów świetlnych w stropie oraz dodatkowe oświetlenie. Markowa lampa stojąca obok fotela czy lampa biurkowa to tylko niektóre z pomysłów, o których pamiętają architekci wnętrz. W przypadku oświetlenia ważna jest nie tylko jego forma czy moc, ale również rodzaj zastosowanych żarówek. W zależności od charakteru wnętrza, mogą one dawać mu nowoczesności lub wręcz odwrotnie – zabierać nas do czasów, w których nowoczesny gabinet był jedynie domeną mężczyzn. Zobacz jak dobrać wystrój gabinetu dla mężczyzny.

 

Oświetlanie w domowym gabinecie

 

Materiały w ekskluzywnym gabinecie dla kobiet

Kolory w domowym gabinecie są na ogół skupione wokół jasnych i pastelowych odcieni, które są domeną płci pięknej. Aranżacja gabinetu domowego dla kobiety, nieco odbiega od męskiej wizji dębowych ścian, ciężkich form mebli czy przytłaczających ciemnych kolorów. Jasne barwy sprawią, że w pomieszczeniu będzie panowała relaksująca atmosfera, która ma doskonały wpływ na pracę. Pamiętajmy o tym, że ściany mogą pokrywać różne materiały, które powinny być dobrane przez doświadczonego architekta wnętrz. W luksusowym gabinecie bardzo ważną rolę odgrywa podłoga, która klasycznie powinna być wykonana z naturalnego drewna. Oczywiście kamień, beton czy żywica również będą podkreślały wyjątkowość przestrzeni, jednak pasują do bardziej nowoczesnych aranżacji.  

 

Aranżacje gabinetu w domu

Najbardziej ekskluzywne meble są wykonane ze skóry oraz z prawdziwego drewna. W luksusowych wnętrzach swoje miejsce znajdzie również szkło o różnorodnym wykończeniu powierzchni czy elementy metalowe. W zależności od stylu, powinniśmy dobrać materiały, które podkreślą luksusowość projektu. Wbrew pozorom ekskluzywne meble nie muszą mieć fantazyjnych kształtów. Projekty gabinetów w nowoczesnych aranżacjach zakładają wykorzystanie prostych, często wręcz kanciastych kształtów, które dominują we wnętrzach.

 

Materiały w ekskluzywnym gabinecie dla kobiet

 

Wyjątkowy, nowoczesny gabinet w domu przedsiębiorczej kobiety

Rosnąca liczba pracujących w domu kobiet jest znakiem naszej epoki, w której wysokie osiągnięcia w życiu zawodowym nie są wyłącznie domeną mężczyzn. Wyszukany i nowoczesny gabinet sprawi, że czas spędzony na obowiązkach zawodowych będzie z pewnością efektywniej wykorzystany. Pomieszczenie będzie ostoją spokoju i okazją do przyjemnego zatopienia się w popołudniowej lekturze, jeśli zadbamy o spójny i funkcjonalny wystrój gabinetu. Co sądzicie o kobiecych gabinetach? Czy praca w zaciszu domu może być efektywna?

więcej na: projektowanie wnętrz Kraków

Tagi:
architekci wnętrz wystrój wnętrz projektowanie pokoju gabinet projektowanie ekskluzywne wnętrza domów kobiece wnętrza urządzanie gabinetu w domu wnętrza komercyjne domy rezydencje gabinety projektowanie wnętrz online Wnętrza domów zdjęcia

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top