Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Mieszkanie z klimatyzacją czy bez

Szukania odpowiedzi na tytułowe pytanie powinniśmy zacząć od określenia technologii w jakiej powstał budynek, w którym znajduje się mieszkanie. Kamienice o grubych, ceglanych murach latem, przyjemnie chłodzą i dają schronienie przed promieniami słonecznymi. Nowoczesne budynki mając zupełnie odmienne cechy termoizolacyjne w lecie nagrzewają się o wiele szybciej. O ile w pierwszym przypadku posiadanie klimatyzacji może być uzasadnione chęcią podwyższenia standardu, o tyle w drugim może okazać się po prostu koniecznością.

Oczywiście wiek budynku, technologia wykonania nie rozstrzygają dylematu skorzystania z klimatyzacji. Duże znaczenie ma także stan techniczny mieszkania, szczelność okien, średnia wilgotność czy położenie względem kierunków geograficznych. Ostateczne jednak kryterium stanowić powinny indywidualne potrzeby domowników. Decydując się na instalację klimatyzacji warto poznać jej wszystkie zalety i niedoskonałości.

 

Po co nam klimatyzacja w domu?

Znawcy ludzkich zachowań obliczyli, że przeciętnie człowiek spędza w różnego rodzaju pomieszczeniach ponad 90% swojego życia. Z czego ponad połowę we własnym mieszkaniu. Komfort przebywania w nim – w szczególności w lecie – staje się więc jedną z najważniejszych kwestii życiowych. Tym bardziej, że z roku na rok w Europie Środkowo-Wschodniej średnia temperatura podnosi się. Zmiany klimatyczne powodują, że okres letni nie należy do najłatwiejszych.

Suche, gorące powietrze negatywnie wpływa na wydajność pracy, koncentrację, obniża motywację, powoduje bóle głowy, jest przyczyną złego samopoczucia psychicznego i fizycznego. W szczególności starsze osoby podatne są na negatywne oddziaływanie letniego klimatu. W świetle powyższych faktów klimatyzacja wydaje się idealnym rozwiązaniem. I rzeczywiście – przy niewielkich zastrzeżeniach – takim jest.

 

Zalety klimatyzacji

Powszechnie utarło się, że klimatyzacja służy do schłodzenia temperatury w pomieszczeniu. Jest to oczywiście prawdą, ale dodatkowo zapewnia ona także utrzymanie relatywnie stałej wilgotności powietrza, służy do oczyszczenia go z zanieczyszczeń (pyłów, kurzu i szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów). Co więcej klimatyzacja jonizuje powietrze, co przekłada się na lepsze samopoczucie, odświeża powietrze, podnosi jego walory zapachowe. Komfort płynący z posiadania klimatyzacji łatwo docenić, gdy temperatura za oknem zaczyna wznosić się powyżej dwudziestu stopni Celsjusza.

Równomiernie schłodzone pomieszczenie potrafi przynieść prawdziwą ulgę w upalne dni. Szybkość z jaką jesteśmy w stanie uzyskać pożądaną temperaturę oraz wilgotność należy do niewątpliwych zalet klimatyzacji. Płynne dostosowywanie tych parametrów pozwala uzyskać pożądany efekt bez konieczności narażania organizmu na stan przeciwny, a więc zbyt niską temperaturę oraz wilgotność. Klimatyzator ma także pozytywny wpływ na mikroklimat panujący w mieszkaniu – osuszając powietrze przeciwdziała tworzeniu się wilgoci, pleśni oraz grzybów. Współczesne urządzenia (klimatyzatory rewersyjne) pozwalają także na ogrzewanie pomieszczeń. Skorzystanie z tej funkcji jest szczególnie wygodne jesienią i wiosną, gdy panują przejściowe warunki klimatyczne.

 

Wady klimatyzacji

Projekt, zakup i montaż klimatyzacji wiąże się ze znacznymi kosztami, także związanymi z odpowiednim przygotowaniem mieszkania. W szczególności ważne jest uszczelnienie okien, drzwi wejściowych oraz balkonowych. W przypadku „starego budownictwa” koszty mogą być znacznie większe. Choćby ze względu na konieczność wymiany okien. Także eksploatacja, biorąc pod uwagę cenę energii elektrycznej, będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.

Wprawdzie nowoczesne systemy klimatyzacji mają coraz mniej wad, ale wciąż należy przemyśleć ich potencjalnie negatywne oddziaływanie. Niewłaściwie zaprojektowana oraz użytkowana instalacja tego rodzaju może prowadzić do nadmiernego odizolowania mieszkańców od zewnętrznego klimatu, którego zmienność jest dla ludzi pożądana. Niezwykle ważne jest również stosowanie się do zaleceń producenta oraz dokonywanie regularnych konserwacji.

 

O czym należy pamiętać?

Pomieszczenie klimatyzowane nie może być nadmiernie ochłodzone. Optymalna temperatura powinna zawierać się w przedziale między 20 a 24 stopnie Celsjusza. Różnica między temperaturą panującą na zewnątrz a wewnątrz pomieszczenia nie powinna być wyższa niż 8 stopni.

Gwałtowne zmiany temperatury mogą powodować przeziębienia, obniżać odporność człowieka na wirusy. Osoby cierpiące na alergie w szczególności powinny troszczyć się regularne czyszczenie i wymianę filtrów stosowanych w klimatyzatorach. Zbierające się w nich alergeny mogą bowiem powodować nasilenie objawów. Niewłaściwie eksploatowana klimatyzacja może także sprzyjać rozwojowi chorób reumatycznych. W szczególności, gdy dopuścimy do tworzenia się przeciągów. Zazwyczaj wynikają one z błędów w projekcie, a nie samego urządzenia.

 

Więcej plusów

Bilans „zysków i strat” zdecydowanie jest jednak na korzyść stosowania klimatyzacji w mieszkaniach. Właściwie użytkowana nie wpływa negatywnie na człowieka. W okresie letnim stanowi natomiast duże wsparcie. Pozwala efektywniej i dłużej pracować, pozytywnie wpływa na samopoczucie i regenerację organizmu oraz jest źródłem dużej przyjemności. A za tego rodzaju komfort naprawdę opłaca się zapłacić.

Tagi:
klimatyzacja powietrze w domu oczyszczanie powietrza zalety klimatyzowania powietrza wady klimatyzacji

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top