Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Odbiór mieszkania - nie zapomnij o tej liście

Mieszkanie w bloku projekt i wykonanie remontu

Odbiór mieszkania to moment na tyle ekscytujący, że łatwo przegapić ważne kwestie na które powinniśmy zwrócić uwagę. Ponieważ emocje czasami biorą górę, radość z posiadania własnego „M” przesłania trzeźwy ogląd warto uprzednio przygotować sobie „Listę Rzeczy Do Sprawdzenia”. Dzięki niej nie zapomnimy o niczym i będziemy mogli cieszyć się mieszkaniem pozbawionym usterek czy wad.

 

Asystent, albo dobry plan działania

Najlepszą porą na odbiór będzie środek dnia, kiedy słońce świeci w pełni. Dzięki temu będziemy mogli z łatwością wyłapać wszystkie usterki, które przy sztucznym świetle nie byłyby na tyle dobrze widoczne. Pamiętajmy, że nie mając dostatecznej wiedzy i doświadczenia budowlanego przedstawiciel dewelopera z łatwością będzie mógł wpływać na naszą ocenę. Wybierając się na odbiór mieszkania możemy, więc o pomoc poprosić zaufaną, kompetentną osobę, która będzie potrafiła wyłapać wszystkie wady i uzasadnić swoją opinię. Jeśli nie znamy nikogo takiego w ostateczności można skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które pomagają w odbiorach mieszkań. Asysta specjalisty oczywiście jest bardzo pomocna, ale nie jest ona niezbędna. Nasza lista w roli wnikliwego specjalisty wywiąże się równie dobrze.

 

Plan mieszkania i metrówka

Wszystko czego będziemy potrzebowali zmieści się nawet w damskiej torebce. Plan mieszkania pozwoli nam porównać rzut techniczny z realnym mieszkaniem, obliczyć dokładnie metraż i porównać go z metrażem za jaki zapłaciliśmy. Może to kogoś zdziwić, ale różnice zdarzają się dość często, a biorąc pod uwagę, że pół metra kwadratowego, metr kwadratowy to częstokroć kilka, a nawet kilkanaście tysięcy... Warto chyba poświęcić kilka minut na obliczenia na kalkulatorze. Pamiętajmy, że w metraż nie wliczamy wymiarów ścian – ani nośnych ani działowych. Plan mieszkania posłuży nam także do sprawdzenia zgodności układu pomieszczeń. Ścianki działowe powinny znajdować się w odległościach zgodnych z projektem.

 

Próbnik napięcia

Z jego pomocą sprawdzimy instalację elektryczną. To, że prąd jest doprowadzony do jednego gniazdka wcale nie oznacza, że będzie on w całym mieszkaniu. Sprawdzenie napięcia zajmie nam kilka minut, ale pamiętajmy, że wszelkie naprawy instalacji elektrycznej powinny być wykonane nim zaczniemy remont bowiem mogą się one wiązać z koniecznością kucia ścian.

 

Standard wykończenia

Odbierając mieszkanie w stanie surowym powinniśmy dokładnie zbadać jakość tynków. Przy potarciu po nich dłonią nie powinien odpaść żaden piasek. Przyjrzyjmy się także czy na ścianach, sufitach nie znajdują się pęknięcia, plamy, uszkodzenia mechaniczne, uszczerbki. Mogą one świadczyć o wadach konstrukcyjnych, zanieczyszczeniu smarami, które należy zneutralizować przed nałożeniem powłoki z farby. Jeżeli kupiliśmy mieszkanie wykończone należy porównać opis standardu z rzeczywistością, w szczególności zwracając uwagę na zgodność armatury, glazury i terakoty, drzwi wewnętrznych, podłóg, kolorystyki ścian, drobnych elementów wykończeniowych.

 

Kątownica i poziomnica

Sprawdzenie kątów prostych oraz poziomów i pionów we wszystkich pomieszczeniach jest niezwykle ważne. Mając pewność, że nasze mieszkanie jest wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną nie będziemy narażeni na odstawanie mebli od ścian, problemy z ich ustawieniem i poczuciem nieładu. Niewypoziomowana podłoga rodzi szereg problemów przy układaniu paneli i płytek podłogowych. Obniża także estetykę pomieszczeń. Jedynym miejscem, w którym spadek jest konieczny jest balkon, po którym woda powinna swobodnie spływać.

 

Okna

W pierwszej kolejności należy sprawdzić stan szyb oraz ościeżnic. Dokładnie przyjrzyjmy się każdej z nich poszukując rys i pęknięć. Każde okno powinniśmy kilkukrotnie otworzyć i zamknąć. Tylko w taki sposób upewnimy się, że wszystkie mechanizmy działają bezproblemowo. Warto także sprawdzić czy otwarte skrzydła okienne nie rysują nigdzie ościeżnic. Może to bowiem świadczyć o wypaczeniu okien.

 

Instalacja wodna

Wszystkie odpływy oraz dopływy powinny znajdować się w miejscach zgodnych z projektem. Wokół nich nie powinny się pojawić żadne przebarwienia, ściany powinny być suche, na wystających rurach nie powinno być widać korozji. Jeśli w naszym mieszkaniu zamontowane są już sanitariaty warto z nich skorzystać.

 

Drzwi

Zarówno wewnętrzne jak zewnętrzne drzwi powinny się otwierać płynnie, klamki nie mogą stawiać nam oporu przy naciskaniu, a zamki nie mogą się zacinać. Podobnie jak w przypadku okien bardzo skrupulatnie należy przyjrzeć się ich powierzchni i poszukać ewentualnych uszkodzeń, zarysowań, pęknięć czy wgnieceń.

 

Ogrzewanie i wentylacja

Bagatelizowanie poprawnego działania ciągów wentylacyjnych może kosztować nas życie. Koniecznie więc należy sprawdzić czy we wszystkich kratkach wentylacyjnych jest cug. Najłatwiejszym sposobem jest zapalenie zapalniczki albo świeczki. Płomień powinien być niejako zasysany do środka. Przeciwna sytuacja świadczy o jego niepoprawnym działaniu. Wszystkie grzejniki powinny być zawieszone solidnie i z prawidłowym wypoziomowaniem, które ma wpływ na ich poprawną pracę.

Upewniwszy się, że stan naszego mieszkania nie budzi wątpliwości ze spokojem będziemy mogli się podpisać pod protokołem odbioru.

Tagi:
nieruchomości odbiór mieszkania kupno mieszkania zakup apartamentu check lista

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top