Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Inteligentne technologie w Twoim domu. Jak zaprojektować wnętrze Smart Homeu?

Inteligentny dom był do niedawna synonimem luksusu, jednak aktualnie stał się pewnego rodzaju standardem, szczególnie dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania. Jak zaprojektować taki system we wnętrzu i jakie rozwiązania są najbardziej popularne? 

 Jak zaprojektować wnętrze Smart Homeu?

Co to jest Smart Home i dlaczego warto go rozważyć?

Smart Home to dom inteligentny, który można urządzić niemal wszędzie, bez względu na wystrój wnętrza. Jest idealnym rozwiązanie dla miłośników zaawansowanych systemów ceniących codzienny komfort i dbających o oszczędności. To światowy trend, który przyszedł do nas z Zachodu – początkowo oznaczał sterowanie ogrzewaniem, aktualnie obejmuje sterowanie roletami, integrację sprzętu audio i wideo, a nawet inteligentną lodówkę, która zdalnie sprawdza swoją zawartość.

Jakie korzyści przynosi inteligentny budynek? Dzięki temu, że instalacje łączy się w jedną, inteligentną sieć, można zdalnie sterować wieloma urządzeniami i programować je tak, by generowały oszczędności, zwiększały nasze bezpieczeństwo i komfort na co dzień. Przykładowo podczas twojej nieobecności zaprogramujesz system ogrzewania, by zaczął pracować ze wzmożoną siłą krótko przed powrotem. Nowoczesny Smart Home daje niemal nieograniczone możliwości.

 

Projekt systemu Smart Home – instalacja i centrala

Inteligentny budynek realizujemy od wybrania projektu instalacji – w nowym obiekcie dobrym rozwiązaniem będą systemy przewodowe, a w mieszkaniu lub w wybudowanym już domu – bezprzewodowe. Pierwszy system można z łatwością rozbudowywać, gdyż funkcjonalność jest rozproszona na osobne moduły mocowane w wybranych pomieszczeniach. Sterowanie odbywa się z pomocą panelu z wyświetlaczem, aplikacji bądź przez Internet. 

Systemy bezprzewodowe łączą się ze sobą z pomocą sieci wi-fi lub bluetooth, dzięki czemu każdy może nimi sterować z pomocą urządzeń mobilnych, obsługując je nawet podczas przebywania poza domem. To rozwiązanie nie wymaga kucia ścian i korzysta z zasilania sieciowego lub bateryjnego. 

Inteligentny budynek - inteligentne sterowanie multimediami 

 

Jakie systemy może posiadać inteligentny budynek?

Podczas projektowania Smart Home niezwykle ważne jest dopasowanie rozwiązań do potrzeb. Warto zastanowić się, czego potrzebujesz, gdyż nie ma sensu inwestowania w funkcje, z których po prostu nie będziesz korzystać. Jakie są najpopularniejsze możliwości Smart Home?

Inteligentne ogrzewanie, klimatyzacja i wentylacja

Sterowanie temperaturą i wilgotnością powietrza oparte o czujniki w każdym pomieszczeniu i stację pogodową na zewnątrz. W momencie opuszczenia domu można obniżyć temperaturę, aby wygenerować oszczędności, dodatkowo zmieniając programy w zależności od dnia i godziny.

Kamery IP i alarm

Chcesz ochronić się przed zdarzeniami losowymi takimi jak pożar czy ulatnianie się gazu? Nad bezpieczeństwem domowników mogą czuwać czujniki dymu, czadu, gazu, które mogą w różny sposób poinformować o niepożądanym zdarzeniu. Inteligentny system może sterować także monitoringiem budynku, a nawet kontrolą dostępu, gdy domownicy posługują się kluczem lub specjalną kartą. Polecanym rozwiązaniem jest przycisk, z pomocą którego jednym ruchem można wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne.

Inteligentne oświetlenie

Lampy mogą zapalać się lub gasnąć zdalnie, a czujniki ruchu będą regulowały ich stopień natężenia. Wybrane punkty świetlne kreują tzw. sceny świetlne, idealne do stworzenia klimatu. Inteligentne oświetlenie warto zainstalować także przy wejściu do domu, na tarasie, przy bramie wjazdowej i w innych, ważnych miejscach.

Rolety i markizy

Zimą można chronić wnętrza przed mrozem i wspomagać system grzewczy, a latem odciążać klimatyzację i wentylację, poprzez samoczynne opuszczanie żaluzji i rolet w wyznaczonych porach.

System podlewania

Osoby mieszkające w domu mogą rozważyć zdalnie sterowane i programowane zraszacze, które nie podlewają w razie opadów atmosferycznych i zabezpieczą domowników oraz gości przed niespodziewanym prysznicem.

Inteligentne sterowanie multimediami

Rozwiązaniem, z którego korzysta wielu naszych klientów jest multiroom, czyli system wielostrefowego nagłośnienia i kina domowego. Dzięki integracji systemu z głośnikami i sterownikami, można korzystać z dźwięku w całym domu. 

Inteligentne systemy w zbiorniku na wodę deszczową i szambie

Czujniki poziomu zapełnienia można zamocować w szambie i zbiornikach deszczówki, łącząc je z systemem Smart Home.

Dom inteligentny na miarę XXI wieku
projektowanie wnętrz inteligentnego domu 

 

Dom inteligentny na miarę XXI wieku

Znasz już najczęściej wykorzystywane rozwiązania, ale czy to wszystkie dostępne możliwości? W luksusowym domu lub biurze można zamocować inteligentne okno, na którym można przeszukiwać Internet czy obejrzeć film. Osoby zapracowane docenią inteligentną lodówkę oraz toaletę z funkcjami mycia i suszenia. W nowoczesnym domu doskonale sprawdzają się inteligentne oczyszczacze powietrza, zamki czy systemy bram garażowych. Wymienienie wszystkich opcji w jednym miejscu jest niemal niemożliwe, dlatego jeśli nie jesteś pewien, jak powinien wyglądać twój Smart Home i potrzebujesz pomocy profesjonalistów, czekamy na kontakt




Tagi:
inteligentny dom inteligentne oświetlenie rolety i markizy system podlewania sterowanie multimediami inteligentny budynek inteligentne ogrzewanie smart home projektowanie inteligentnego domu

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top