Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Jak oświetlenie może podkreślić ekskluzywność Twoich wnętrz

Światło jest jednym z głównych elementów, które kształtują przestrzeń. To właśnie dzięki niemu możliwe staje się oddzielanie stref w domu czy w mieszkaniu bez stawiania ścian działowych. Dobrze dobrane oświetlenie wprowadza w nastrój do odpoczynku, pomaga skupić się w domowym gabinecie czy wykonać perfekcyjny makijaż w łazience. Światło zamknięte w ponadczasowej formie jest również doskonałym sposobem na podkreślenie ekskluzywności wnętrza, które dzięki niemu nabierze perfekcyjnego wyglądu. Jak zatem wybierać oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń i na co zwracać uwagę, by aranżacja wnętrz salonu zachwycała swoją unikalnością i dobrym smakiem?

 

 Jak oświetlenie może podkreślić ekskluzywność Twoich wnętrz

 

Oświetlenie w roli głównej – szczypta teorii

Światło w każdym pomieszczeniu powinno zostać dopasowane osobno, chociaż musi zachować spójną stylistykę z resztą domu.

Oświetlenie dzielimy na trzy rodzaje, które jednocześnie określają jego funkcje – główne, miejscowe i dekoracyjne. Jak nietrudno się domyślić, oświetlenie główne to np. żyrandole, plafony, które rozświetlają całą przestrzeń i powinny być zlokalizowane w centralnym punkcie aranżacji salonu. Miejscowe służy do doświetlenia miejsc, które pozostają poza zasięgiem głównego oświetlenia lub służą do wykonywania różnych czynności np. czytania. Światło dekoracyjne nadaje wnętrzu specyficznego nastroju, eksponuje wyszukane meble, wyjątkowe materiały czy przemyślane detale. Samo w sobie również może stanowić dekorację, ale w przeciwieństwie do pozostałych źródeł światła, nie rozświetla pomieszczenia ani jego poszczególnych stref.

 

Ekskluzywne oświetlenie – materiały i design

Luksusowe oświetlenie charakteryzuje się trzema głównymi cechami – jakością, materiałami wykonania i ponadczasowym designem. Wyjątkowe projekty, które tworzą znani projektanci zachwycają swoimi formami i sprawiają, że przestrzeń staje się w końcu pełna i doskonała. Lampa pozłacana, z kryształami Svarowskiego czy po prostu stylizowana na barokową to tylko niektóre z opcji, które możemy znaleźć w sklepach z oświetleniem i wykorzystać w aranżacji pokoju dziennego.

Lampy sufitowe, które pełnią rolę oświetlenia głównego, mogą mieć bardzo wyszukane i duże formy. Często same w sobie stanowią zjawiskową dekorację, która sprawia, że pomieszczenie nabiera zupełnie nowego wyglądu. W zależności od stylu mieszkania czy domu, możemy wybrać modele wykonane ze stali nierdzewnej z wiszącymi sznurami kryształów czy bardzo modne i nowoczesne żarówki w pozłacanej czy posrebrzanej oprawie. Klasycznym wyborem do ekskluzywnego salonu czy sypialni będzie żyrandol o klasycznej formie lub zachwycający niebanalnymi kształtami i innowacyjnymi materiałami wykończenia. Wskazanie jednego produktu, dzięki któremu wnętrze nabierze wytwornego wyglądu jest praktycznie niemożliwe, dlatego najlepiej zdać się na doświadczenie architekta wnętrz, który doskonale wie, jaki design będzie pasował do danego pomieszczenia.

Rodzaje lamp, które mogą stanowić główne źródło światła:
- wiszące,
- sufitowe,
- reflektory,
- panele sufitowe,
- plafony.

W przypadku oświetlenia głównego, które umieścimy w aranżacji pokoju dziennego, istotny jest wybór klosza – modele otwarte lub z wykonane z przezroczystego materiału będą lepiej doświetlały wnętrze. Lżejsze lampy z wieloma elementami prezentują się zazwyczaj bardziej elegancko, chociaż nowoczesne, proste formy również potrafią wpasować się do wyrafinowanego projektu.

Rodzaje lamp, które mogą stanowić miejscowe źródło światła:
- podłogowe,
- biurkowe,
- kinkiety.

Lampy, które doświetlają pomieszczenie, nie muszą mieć przezroczystego klosza. Warto jednak postawić na modele dopasowane do naszych oczekiwań – jeśli szukamy lampy podłogowej do domowej biblioteczki, wygodniejszy w użytkowaniu będzie model z regulowanym ramieniem. Nie mniej ważny jest obszar, jaki jest on w stanie oświetlić. Niewielkie lampy mogą nie być wystarczające i będą pełniły jedynie funkcje dekoracyjne.

Oświetlenie, które może stanowić dekoracyjne źródło światła:
- reflektory,
- punkty świetlne podłogowe, ścienne lub sufitowe,
- paski LED,
- oświetlenia obrazów,
- lampa stołowa.

Oświetlenie dekoracyjne może przybierać najróżniejsze formy, które w znacznej mierze zależą od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć w danej przestrzeni. Jeśli zależy nam na doświetleniu pomieszczenia, świetnym rozwiązaniem są żarówki o większej mocy i chłodniejszej barwie.

Materiały, które podkreślają luksusowy charakter lampy:
- naturalne drewno,
- stal nierdzewna,
- szkło,
- kryształy,
- złoto,
- miedź,
- opal,
- różnorodne kamienie szlachetne.

Ekskluzywne oświetlenie – materiały i design

 

Luksusowe lampy do każdego z pomieszczeń

Salon jest najtrudniejszym pomieszczeniem jeśli chodzi o aranżacji oświetlenia, gdyż spędzamy w nim najwięcej czasu, najczęściej relaksując się po pełnym emocji dniu pracy. Przy okazji pełni również rolę reprezentacyjną, gdy urządzamy przyjęcia i spotykamy się z bliskimi lub pracujemy, jeśli nie mamy wydzielonej przestrzeni na biuro.

W projekcie salonu warto zadbać o jasne i efektowne oświetlenie główne pod postacią lampy wiszącej, sufitowej czy żyrandola, zależnie od stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie lub dom. Jeśli lubimy elementy klasyczne, wpadające w nutę glamour, może to być żyrandol z prawdziwymi kryształami lub z wytłaczanym abażurem. W nowoczesnych, luksusowych aranżacjach salonu będą zachwycały lampy o owalnych, obłych kształtach, które mogą charakteryzować się pojedynczymi jak i mnogimi formami. Pamiętajmy o tym, że światło główne powinna być wydajne, dlatego jeśli zachwyca nas sama forma lampy, jednak jej moc nie będzie w stanie oświetlić całego salonu, lepiej umieścić ją np. w przedpokoju czy na klatce schodowej.

Nowoczesnym rozwiązaniem w salonach i innych wnętrzach jest oświetlenie w sufitach podwieszanych. Jeśli dobierzemy odpowiednią moc oprawek i ich designerski wygląd, mogą w zupełności wystarczać jako główne źródło światła.

Miejscowe oświetlenie w salonie na ogół reprezentują klinkiety oraz lampy stojące. Pierwsze z nich doskonale oddają wyjątkową, ponadczasową atmosferę urządzonego ze smakiem salonu, dlatego często znajdują się obok wypoczynku. Lampa podłogowa doskonale nadaje się do czytania i relaksu, może pełnić również role uzupełniające. Miejscowe źródła światła muszą pasować stylistycznie do głównego oświetlenia, dlatego często trafionym pomysłem jest wybranie modeli w obrębie jednej kolekcji.

W salonie nie może zabraknąć oświetlenia dekoracyjnego pod postacią pasków LED czy punktów świetlnych. Ważne jest doświetlenie strefy multimedialnej (za TV), dzięki czemu nasz wzrok będzie mniej męczył się w czasie oglądania. Pięknie prezentują się także podświetlone półki z ozdobnym szkliwem, wazami, książkami i innymi kolekcjonerskimi przedmiotami.

Luksusowe lampy do każdego z pomieszczeń

 

Kuchnia i jadalnia

W ponadczasowej kuchni główne oświetlenie znajduje się na ogół albo w centralnym punkcie pomieszczenia, albo nad stołem jadalnym, w przypadku pomieszczenia łączonego, które często projektuje się w nowoczesnych apartamentach i mieszkaniach. Nierzadko rezygnuje się również z oświetlenia głównego na rzecz miejscowego czy dekoracyjnego o większej mocy, które doświetla przestrzeń.

W kuchni wyjątkowo pięknie prezentuje się oświetlenie podszafkowe oraz zastosowane w przezroczystych witrynach. W klasycznej aranżacji mogą się także znaleźć zachwycające kinkiety czy niewielkie lampy wiszące. Tutaj, w odróżnieniu od salonu, forma nie powinna w żadnym przypadku dominować przestrzeni.

W jadalni najważniejsze jest oświetlenie stołu, które zazwyczaj znajduje się nad nim. Warto wybrać niesamowite formy żyrandoli czy lamp wiszących np. ze szklanymi kryształami, które sprawią, że jedzenie będzie wyglądało jeszcze apetyczniej. W jadalni w formie miejscowego oświetlenia stosuje się kinkiety. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się dodatkowo komoda lub inne meble z wyposażeniem, możemy postawić na nich dekoracyjne lampy stołowe, które będą nadawały ton całemu projektowi.

Lampy - Kuchnia i jadalnia

 

Łazienka

W łazience podobnie jak w kuchni możemy, ale nie musimy odejść od tradycyjnego pojęcia światła głównego i zastąpić je wieloma mniejszymi formami. Klasyką są eleganckie kinkiety oraz punkty świetlne. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie światła przy lustrze, które powinno być jasne i dobrze oddające rzeczywiste kolory. Pamiętajmy o tym, że w związku z tym, że łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności, musimy zastosować inne oprawki i żarówki.

Oświetlenie dekoracyjne w formie punktów świetlnych w suficie, na ścianach czy nawet w podłodze sprawi, że zażywanie popołudniowej kąpieli czy prysznica stanie się nowym przeżyciem. Modnym rozwiązaniem jest dekoracyjne podświetlenie krawędzi prysznica, wnęk z dekoracjami czy boku wanny.

Lampy do łazienki

 

Korytarz i schody

Na korytarzu oraz na schodach oświetlenie może występować pod postacią okazyjnej lampy wiszącej, która jest umieszczona w centralnym punkcie. W przypadku klatki schodowej eleganckim rozwiązaniem jest zastosowanie modelu składającego się z wielu drobnych elementów o znacznej długości, która rozpina się między dwoma kondygnacjami budynku. Takie oświetlenie stanowi wspaniałą i oryginalną dekorację, jednak zawsze powinno pasować do stylu w jakim urządzono cały dom czy mieszkanie.

Korytarz i schody to miejsce na użycie lamp ściennych, które nie przeszkadzają w czasie chodzenia. Modele podłogowe czy stołowe są rzadko stosowane. Wyjątek może stanowić lampa dekoracyjna ustawiona na konsoli czy na komodzie w pobliżu drzwi wyjściowych, która nie narzuca się swoją formą. Na schodach luksusowo prezentują się punkty świetlne w stopniach lub na ścianie, tuż nad nimi. Dekoracyjne oświetlenie schodów stanowi doskonałe połączenie parteru z piętrem.

Korytarz i schody oświtlenie. Aranżacja lamp.

 

Sypialnia

W sypialni światło nie musi być mocne ani narzucające się, gdyż jest to strefa służąca przede wszystkim do relaksu. Oświetlenie główne, które nada wnętrzu smaku, może przybierać niewielkie formy czy znajdować się w suficie podwieszanym w postaci punktowej. Najważniejsze jest doświetlenie łóżka, które może wystąpić pod formą lampy stołowej, dedykowanej lampki nocnej lub wygodnych klientów.

W sypialni oświetleniem dekoracyjnym można podkreślić formę łóżka, baldachim (niekoniecznie w tradycyjnym tego słowa znaczeniu), szafki nocne czy półkę z książkami, jeśli takową posiadamy.

Romantyczne lampy do sypialni

 

Źródło światła – barwa nie bez znaczenia

Wybierając ekskluzywne oświetlenie do domu lub do mieszkania nie możemy pominąć kwestii temperatury barwowej i rodzaju oświetlenia. O tym często decyduje producent, gdyż otrzymujemy model lampy z konkretnym rodzajem źródła światła (żarówka, halogen itd.), ale powinniśmy znać podstawowe różnice między nimi, by lepiej zrozumieć ich oddziaływanie na przestrzeń.

- żarówki żarowe: CRI:100 (dobrze oddają kolor), pracują przez ok. 1000 godzin, temperatura barwowa wynosi 2700 K, są wycofywane z powodu nakazów unijnych;
- halogeny: CRI:100, szybki zapłon, możliwość stosowania regulacji mocy światła, część zawiera filtr UV (bezpieczne dla oczu), niska sprawność świetlna, zaleca się je w kuchni i w łazience, gdzie światło jest często włączane i wyłączane, temperatura barwowa 3200 K;
- świetlówki: CRI:82, czas pracy nawet do 20 000 godzin, dobra skuteczność świetlna, oszczędność energetyczna, różnorodna temperatura barwowa;
- lampy diodowe LED: wysoka sprawność świetlna, szybki okres osiągania pełnej jasności, świetne oddanie barw, różnorodna temperatura barwowa, żywotność do 100 000 godzin, energooszczędne.

O ile to, czy będzie to żarówka, halogen lub inny rodzaj źródła światła decyduje najczęściej producent, tak powinniśmy wiedzieć, jak barwa wpływa na nasz nastrój i odbiór wnętrza.

Chłodny odcień poprawia koncentrację i skupienie, dlatego warto zastosować go np. w luksusowym gabinecie. Światło do czytania powinno mieć temperaturę 3500 K. Oświetlenie o neutralnej barwie w przedziale 3500 – 5000 K sprawdzi się jako główne oświetlenie wnętrza.

Ciepłe światło, czyli poniżej 3300 K, można zastosować w pomieszczeniach, które służą do odpoczynku i relaksu, gdyż stwarza ono przyjemny nastrój. Jego wadą jest jednak to, że może zmieniać odbiór wizualny wnętrza. Jeśli zależy nam na tym, by oświetlenie wiernie oddawało kolory, powinniśmy sprawdzić, czy jest oznaczone wskaźnikiem min. 90 CRI.

Źródło światła – barwa nie bez znaczenia

 

Doskonałe oświetlenie do wysmakowanego wnętrza

Ponadczasowe oświetlenie w aranżacji pokoju dziennego i innych pomieszczeń, nie oznacza wyłącznie wybrania kilku kosztownych produktów znanych projektantów i znalezienia dla nich odpowiedniego miejsca. Lampa lub inne źródło światła musi spełniać określoną rolę, współgrać z przestrzenią oraz dzięki odpowiednim materiałom i starannemu wykonaniu dawać ekskluzywny, ponadczasowy wystrój wnętrza. Nie jest to łatwe zadanie, dlatego jeśli nie jesteście pewni tego, czy wybrane źródło światła spełni swoje zadanie, lepiej oddać projekt salonu i całego domu doświadczonemu architektowi wnętrz.

 

 

Tagi:
Ekskluzywne oświetlenie rodzaje lamp lampy do salonu lampy do kuchni lampy łazienkowe projektowanie oświetlenia źródło światła lampy wiszące oświetlenie barwy oświetlenia ciepłe barwy projektowanie wnętrz Kraków aranżacja wnętrz Kraków projektant wnętrz Kraków architekt wnętrz Kraków projektowanie wnętrz online

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top