Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Jak wyremontować mieszkanie szybko, bezproblemowo i przyjemnie

Plan działania, czyli o pożytkach z porządku

Nic tak nie sprzyja chaosowi, nieprzewidzianym wydatkom, niespodziewanym sytuacjom jak remont. Jeśli nie chcemy, by przeciągał się w przysłowiową nieskończoność, by przysporzył nam siwych włosów na skroni powinniśmy przed przystąpieniem do niego przygotować plan działania. Pozwoli nam on określić zakres remontu, wyznaczyć jego etapy, oszacować czas jego trwania, przygotować kosztorys obejmujący koszt materiałów oraz robocizny. Plan działania określa także, który z etapów powinien być wykonany w pierwszej kolejności, a który powinien następować zaraz po nim. Mając ogólne ramy działania powinniśmy się jeszcze uzbroić w cierpliwość – tej nigdy za wiele przy remoncie – oraz odłożyć trochę pieniędzy na niespodziewane wydatki, bowiem zawsze mogą się one pojawić. Jak wyremontować mieszkanie?

 

Samodzielnie czy z ekipą?

Przed przystąpieniem do samodzielnego remontu powinniśmy gruntownie zastanowić się nad naszymi umiejętnościami w określonych pracach remontowych. Brak doświadczenia oznacza uczenie się na własnych błędach. W szczególności, gdy remont obejmuje wymianę instalacji, wyburzanie ścianek działowych, prace murarskie, tynkarskie czy glazurnicze. Żelaznym uporem i ambicją nie nadrabiajmy braku wprawy w tych pracach. Stracimy tylko czas i pieniądze. Im bardziej niewiedzę maskujemy wiarą we własne siły, tym bardziej powinniśmy poszukać sprawdzonej ekipy wykonawczej. Jeśli na pytanie: jak samemu wyremontować mieszkanie, pojawia się strach i niezdecydowanie, lepiej wybrać biuro projektowe Kraków, które zacznie od przygotowania odpowiedniego projektu, a dopiero później poszukać podwykonawców.

 

Remont widziany okiem specjalisty

Gdy planujemy gruntowny remont warto zasięgnąć opinii zaufanego specjalisty, który określi wszystkie konieczne prace. Zbada instalację wodnokanalizacyjną, elektryczną, gazową, sprawdzi drożność szybów wentylacyjnych, stan podłóg i tynków. Zbagatelizowanie symptomów pogarszającej się kondycji naszego mieszkania może w niedalekiej przyszłości zaowocować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Remont jest także dobrą okazją do zastąpienia obecnych rozwiązań nowocześniejszymi, bardziej wytrzymałymi technologiami. W szczególności dotyczy to instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej – przerobienie mieszkania to często konieczność, a nie dobrowolny wybór.

 

Jak wybrać wykonawcę?

Po określeniu zakresu prac powinniśmy wybrać ekipę wykonawczą, kierując się nie najniższą ceną, ale to jaką posiada opinię. Jeśli została ona nam polecona przez przyjaciół warto spytać jak przebiegał remont, jakie są jej mocne i słabe strony, jak się z nią współpracuje. Musimy być absolutnie przekonani, że prace zostaną wykonane solidnie, zgodnie ze sztuką budowlaną, na czas, z użyciem oryginalnych materiałów. Przed podpisaniem umowy, która powinna precyzyjnie określać zakres robót, kosztorys oraz warunki reklamacji, powinniśmy sprawdzić sposób komunikacji z szefem ekipy. Ma to niebagatelny wpływ na przebieg i rezultat remontu. Jeśli już na początku mamy kłopoty z wzajemnym zrozumieniem niestety należy spodziewać się, że na bardziej zaawansowanym etapie będzie jeszcze gorzej.

 

Remontujemy!

Jak samemu wyremontować mieszkanie? Powinniśmy je odpowiednio przygotować. W miarę możliwości należy je opróżnić, bądź zabezpieczyć pozostałe sprzęty przed pyłem, farbą czy uszkodzeniami mechanicznymi. Poszczególne pomieszczenia powinny mieć sprawne oświetlenie, nasi wykonawcy muszę mieć także dostęp do bieżącej wody i ubikacji.

Prace najlepiej zacząć od zerwania zniszczonych podłóg, wyburzenia starych, wzniesienia nowych ścianek działowych, wykucia bądź zaślepienia otworów drzwiowych i okiennych. Generalną zasadą jest prowadzenie w pierwszej kolejności cięższych prac murarskich – kucia, robienia wylewek, murowania, osadzania okien, wymiany instalacji. Te ostatnie powinny być wykonane wraz ze sprawdzeniem kompatybilności urządzeń do nich przyłączonych. Unikniemy dzięki temu irytujących i czasochłonnych przeróbek, które nierzadko rzutują na efekt estetyczny pomieszczenia.

Pamiętać należy, że wykonanie nowych tynków oraz wylewek wymaga zapewnienia dobrej wentylacji w pomieszczeniu oraz odpowiedniej temperatury. Drewniane podłogi, panele podłogowe mogą być układane tylko na powierzchniach o odpowiednio niskiej wilgotności. Przed położeniem powłoki farby, rozpoczęciem tapetowania także powinniśmy się upewnić, że ściany i sufity są suche, równe oraz niepopękane.

Mając za sobą prace budowlane, hydrauliczne, elektryczne, malarskie, stolarskie, glazurnicze będziemy mogli zająć się montażem grzejników, gniazdek elektrycznych, włączników światła oraz sanitariatów. Remont powinien się zakończyć wykonaniem uszczelnień przy wannach, prysznicach, umywalkach, położeniem listew przypodłogowych.

 

I po remoncie!

Sprawność z jaką ekipa poradzi sobie z założonymi pracami wynika przede wszystkim z jej doświadczenia, podejścia do pracy, motywacji i kondycji naszego mieszkania. Projekt wnętrz Kraków na pewno ułatwi i przyspieszy wiele etapów oraz pomoże uniknąć tzw. improwizowania. Przyjmując wspólnie z ekipą plan działania, terminarz prac będziemy mogli kontrolować przebieg prac oraz trzymać budżet na wodzy, by remont mieszkania nie wymknął się spod kontroli i przyniósł wynik zgodny z oczekiwaniami.

Tagi:
remont mieszkania problemy przy remoncie gruntowny remont ekipa remontowa szybki remont jak przeprowadzić remont

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top