Kontakt |
Marzysz o wnętrzu funkcjonalnym, prostym, ponadczasowym i jednocześnie nowoczesnym? Styl japandi pozwoli ci uzyskać wręcz spektakularne efekty i to bez znajomości mnóstwa reguł projektowych. Jesteś ciekaw na czym polega i jak wprowadzić go do swoich pomieszczeń?
Styl japandi ma swoje korzenie w japońskiej filozofii minimalizmu i wieloletnich więzach Japończyków z Duńczykami. Oba te narody łączy szacunek dla naturalnych materiałów i rzemiosła – japońskie wabi sabi i duńskie hygge są oparte na zamiłowaniu do prostoty.
Czym charakteryzuje się styl japandi? To połączenie inspiracji japońskich z praktycznością Skandynawii. Widać nawiązanie do natury, które przejawia się w najwyżej jakości materiałach i kolorystyce. Podstawą jest harmonia – projektanci wnętrz dążą do optymalizacji przestrzeni życiowej i ograniczenia zbędnych przedmiotów. We wnętrzach urządzonych w tym stylu odnajdziesz zgeometryzowane meble, proste oprawy oświetleniowe oraz mnóstwo naturalnych materiałów – przede wszystkim drewno, ale także kamień i niesyntetyczne tkaniny. Wystrój w stylu japandi jest ascetyczny, ale jednocześnie przytulny, a wszystkie elementy są starannie dobrane.
Jakie są główne różnice i wspólne cechy stylu skandynawskiego i japońskiego?
Styl japandi, pomimo tego, że trudno to sobie wyobrazić, jest jeszcze bardziej naturalny od skandynawskiego, dlatego nie ma tutaj miejsca na płyty laminowane i inne materiały „pochodne”. Drewno pokrywa podłogę, ściany i pojawia się na elementach wyposażenia. Możesz sięgnąć po wybarwienie jasne, zestawiać je z ciemnych – im bardziej wyrazisty rysunek usłojenia tym lepiej. Co poza drewnem? We wnętrzach w stylu japandi świetnie odnajdą się plecionki z roślinnych włókien, tkaniny wełniane, bawełniane, lniane, kamień oraz ceramika.
Zrezygnuj z luksusowych, przykuwających uwagę mebli w stylu klasycznym na rzecz mebli o wyrafinowanych, ale minimalistycznych kształtach. Bogactwo form i dekoracji nie powinno stanowić urody mebli – zamiast niej skup się na drobnych skazach, które dodają wyposażeniu niepowtarzalnego uroku.
Dominują barwy typowe dla stylu skandynawskiego, czyli złamane biele, beże, szarości, jak i zgaszona zieleń, czerń i dalekowschodnie brązy. W akcentach mogą, a nawet powinny pojawić się odcienie czerwieni, pomarańcz i kolor żółty, jednak o niskim nasyceniu, przygaszone, które nawiązują do kolorów ognia.
Co z dodatkami w stylu japandi? Powinny zwracać uwagę swoim nietuzinkowym kształtem, barwą lub fakturą. Doskonale prezentują się motywy suchych liści, kwiatów oraz inne inspirowane naturą.
Oświetlenie we wnętrzach jest dosyć zróżnicowane, gdyż projektanci nie są zgodni, czy podążać za nurtem skandynawskim, czy japońskim, stąd lampiony z kloszem z rattanowych plecionek, z papieru, jak i o nowoczesnych, prostych kształtach. To, czego możemy być pewni to to, że łazienka japandi i inne wnętrza powinny posiadać zróżnicowane oświetlenie dodające ciepła.
W salonie ustaw sofę i fotele w stylu scandi, czyli meble tapicerowane w neutralnym wybarwieniu, lekko zaoblonych krawędziach, a obok stolik wykonany z ciemnego drewna nawiązujący do stylu japońskiego. Pozostałe meble muszą pełnić rolę czysto praktyczną.
W sypialni możesz połączyć czyste linie i minimalistyczną estetykę z wełnianymi dywanami, luksusowymi narzutami i miękkimi poduszkami. Centralnym punktem będzie duże i niskie łóżko z drewna oraz lekkie meble takie jak niewysokie taborety zastępujące nakastliki czy szafka z rattanowymi drzwiczkami pełniąca rolę komody.
W kuchni z funkcją jadalni ustaw efektownie wygięte krzesła takie jak butterfly chair, krzesło Wishbone, które otoczą stół eksponujący rysunek drewna. Na wyposażeniu muszą się znaleźć proste, kamionkowe naczynia, żeliwne imbryki i ceramiczne czarki. Co z zabudową? Najlepsza będzie zwarta zabudowa, aby można było zapanować nad nieporządkiem z gładkimi frontami.
W łazience w stylu japandi połącz jasne płytki z elementami z drewna, stosując jasne i neutralne kolory, by wykreować minimalistyczne podejście do przestrzeni. Możesz wzbogacić wnętrze o ażurowe i bambusowe lampy oraz czarne akcenty pod postacią baterii i grzejnika.
Nie jesteś pewna, czy uda Ci się osiągnąć doskonałą symbiozę stylu japońskiego i skandynawskiego? Zasięgnij naszej porady – jako projektanci wnętrz z wieloletnim doświadczeniem bez trudu stworzymy dla ciebie przestronne, inspirujące wnętrza.
Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci starają się...
Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...
Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...
Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...
Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...
Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...