Porady i artykuły od Intellio®

Nowości, trendy, moda w projektowaniu i dekorowaniu wnętrz

Jak kolory we wnętrzach wpływają na nastrój - kompendium wiedzy

Każde ponadczasowe wnętrze składa się z wielu dokładnie dobranych elementów. Jaka jest jednak ich wspólna cecha? Kolor! Każdy przedmiot w naszym otoczeniu posiada swoją indywidualną barwę, która może mieć na nas różnorodny wpływ. Im większa powierzchnia koloru, tym bardziej może on zmieniać nasz nastrój, nastawienie czy nawet poziom stresu i zmęczenia. Jaki wpływ mają na nas kolory we wnętrzach?

 Projektowanie wnętrz - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Podstawowy wpływ koloru na człowieka

Aranżacja wnętrz jest zawsze wypełniona bodźcami, które wpływają na nasze samopoczucie. Są to przede wszystkim kolorystyka, faktury oraz same przedmioty, które towarzyszą nam każdego dnia. To, w jakim wystroju wnętrz będziemy czuli się dobrze, zależy w dużej mierze od naszych preferencji i upodobań, jednak zgodnie z nauką kolorów, możemy wpłynąć delikatnie na swój nastrój.

Od czasów starożytnych znana jest koloroterapia, nazywana również chromoterapią, która należy do gałęzi medycyny niekonwencjonalnej. Mówi ona nie tylko o wpływie koloru na samopoczucie, ale również na zdrowie czy na apetyt. Jej podstawowym założeniem jest to, że każda barwa emituje różnorodną częstotliwość drgań, podobnie jak komórki ludzkiego ciała. Jeśli częstotliwość się zmienia, zaczynamy chorować i do wyleczenia danej dolegliwości stosuje się właśnie różne barwy. Koloroterapia ma bardzo szeroki zasięg, gdyż może dyktować kolory naszych ubrań czy spożywanego jedzenia, ale dla nas ma znaczenie to, jak oddziałują na nas kolory we wnętrzach, w których przebywamy.

Niemałą rolę w budowaniu nastroju odgrywa również oświetlenie, które jest ściśle związane z kolorami w zaprojektowanej przestrzeni. W zależności od tego, jaką wybierzemy moc czy kolor żarówek, pomieszczenie może nabrać żywych i jasnych barw lub wręcz odwrotnie. Wybrane żarówki zmieniają także odcienie kolorów, dlatego malując przykładowo ściany na chłodny niebieski, przy żarówkach o pomarańczowej barwie otrzymamy cieplejszy, ale bardziej brudny odcień.

Barwy poza tym, że zmieniają nastrój, wpływają również na odczuwanie przez nas temperatury! Odcienie ciepłe, które często wybieramy np. do aranżacji salonu, poprawiają nam nastrój, odprężają i dają wrażenie wyższej temperatury we wnętrzu. Jeśli pomalujemy ściany np. na chłodny błękit, nasz organizm podświadomie będzie odczuwał niższe temperatury. Wiąże się to z pracą naszej przysadki mózgowej, która jest bardzo wrażliwa na światło (a tym samym na kolor).

 

Psychologia kolorów we wnętrzu

Jeśli znamy już podstawowe założenia psychologii kolorów, możemy przejść do tego, jak poszczególne barwy wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Projektowanie wnętrz pokoju musi uwzględniać ich oddziaływanie, szczególnie jeśli zajmują bardzo dużą płaszczyznę.

 

Kolor biały

Biały kolor we wnętrzu powiększa optycznie pomieszczenie, daje iluzję przestronności. Ta barwa świetnie odbija światło i jest również neutralnym tłem do dodatków w bardziej intensywnych barwach. W ponadczasowych wnętrzach daje poczucie świeżości oraz minimalistycznej prostoty. Barwa biała od zawsze jest kojarzona z czystością i niewinnością, dlatego przebywając np. w pomieszczeniu w białą boazerię czy cegłą, będziemy czuli się spokojniejsi i bardziej odprężeni. Biel jest doskonałym kolorem dla osób, które na co dzień bardzo nadwyrężają swój zmysł wzroku. Biały kolor we wnętrzu może w nadmiarze dawać wrażenie pustki i osamotnienia.  

 Projektowanie wnętrz kolor biały - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor szary

Szary kolor jest wykorzystywany przez projektantów wnętrz do budowania klasycznych i uspokajających wnętrz. Jest najbardziej neutralną barwą, która podobnie jak biel stanowi świetne tło do bardziej intensywnych kolorystycznie dodatków. Szara kolorystyka wnętrz w nadmiarze może wywoływać stany depresyjne czy melancholię, w odpowiedniej ilości świetnie odpręża.

 Projektowanie wnętrz  kolor szary - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor czarny

Czarny kolor bardzo często wykorzystuje się w czasie projektowania luksusowych apartamentów czy domów. Jeśli umieścimy go na dużej płaszczyźnie może zmniejszać optycznie wnętrze oraz stwarzać nieco ponury nastrój. Czerń w odpowiedniej ilości jest jednak bardzo eleganckim kolorem i doskonale podkreśli wyjątkowość we wnętrzu, jeśli wybierzemy tapetę ze wzorem czy czarne dodatki. Czarny kolor podkreśla urodę każdej przestrzeni, ale dobrze się z nim czują przede wszystkim osoby pewne siebie i zdecydowane. Do jego największych zalet należy pozytywny wpływ na koncentrację oraz wyciszanie emocji. Kolory wnętrz osób cierpiących na depresję i obniżenie nastroju powinny zdecydowanie odbiegać od czerni.

  Ekskluzywne wnętrza czarny kolor w apartamentach i rezydencjach - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor żółty

Żółty kolor jest uważany za bardzo pogodny, ciepły, dlatego jest idealny do wystroju wnętrz, w których chcemy poprawić sobie humor lub wypocząć. Żółty łączy się z radością i optymizmem, a wpadający w odcienie złotego z luksusowością. Sprzyja również koncentracji oraz dodaje pozytywnej energii, pobudzając nas do działania. Dobór kolorów żółtych rozładuje napięcie, ale w nadmiarze może wywoływać rozdrażnienie i irytację. Warto zastosować ją we wnętrzach, do których nie dociera dużo światła i często spędzamy swój wolny czas.

Projektowanie żółty wnętrz - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz 

 

Kolor pomarańczowy

Pomarańczowy kolor, podobnie jak żółty, jest barwą wpływająca na nas pozytywnie. Nie tylko kojarzy się ona z ciepłem czy wygodą, ale pomaga uwolnić się od złych emocji i redukuje stres. Co ciekawe, odcienie pomarańczowego mogą wpływać na wzmocnienie odczuwania głodu, gdyż pobudzają soki trawienne. Kolor pomarańczowy sprawdzi się w jadalni, w kuchni czy innych wnętrzach, w których potrzebujemy pobudzenia. W nadmiarze może powodować rozdrażnienie.

 Projektowanie wnętrz pomarańczowy - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor różowy

Różowy kolor często kojarzy się z kobiecością i delikatnością. We wnętrzach działa łagodząco i likwiduje napięcie mięśniowe. Jest to jednak barwa osób pewnych siebie, które nie skrywają swoich emocji. Róż poprawia nastrój i sprawia, że jesteśmy bardziej optymistycznie nastawieni do świata. Wbrew pozorom nie jest to kolor idealny wyłącznie do pokoju dziecięcego lub sypialni, ale może doskonale podkreśla styl glamour. Nadmiar może przytłaczać.

 Aranżacje różowych wnętrz - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor czerwony

Kolor czerwony jest dominujący, bardzo pobudzający, dlatego architekci wnętrz wykorzystują go do podkreślenia charakteru przestrzeni. Czerwień przyciąga uwagę, pobudza nasz apetyt czy chęć do działania. Ten kolor jest także kojarzony ze wzrostem motywacji i pozytywnym myśleniem. Niejednokrotnie używa się go w czasie projektowania sypialni, by wzmocnić w niej romantyczny nastrój. Kolor czerwony w odpowiednich ilościach pomaga w leczeniu zmęczenia i depresji, przyspieszając pracę serca i umysłu. Nadmiar czerwieni powoduje jednak silne pobudzenie, które prowadzi w końcu do zmęczenia czy nawet wyczerpania.

 Projektowanie wnętrz kolor czerwony - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor niebieski

Niebieski kolor powiększa optycznie wnętrze, szczególnie jeśli jest użyty w jasnych i chłodnych odcieniach. Odcienie niebieskiego są rześkie, a nawet lodowate, dlatego doskonale koją nerwy i uspokajają. Ten kolor wpływa również na poprawę koncentracji i kreatywności. W ponadczasowych wnętrzach może znaleźć się na ścianie czy w dodatkach w sypialni, w salonie czy nawet w pokoju dziecięcym. Kolor niebieski ułatwia również podejmowanie decyzji, jednak w nadmiarze może prowadzić do przygnębienia.

 Projektowanie wnętrz niebieski - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor fioletowy

Fioletowy kolor w wystroju wnętrz dodaje elegancji oraz tajemniczości. W zależności od odcienia może być łagodnym kolorem, który rozwija nawet kreatywność oraz intuicję lub intensywną barwą, która w nadmiarze może przytłaczać. Jest świetnym wyborem dla każdego, kto potrzebuje ciszy i spokoju, gdyż korzystnie wpływa na układ nerwowy. Niestety może również wywoływać smutek i przygnębienie.

 Fiolet we wnętrzach dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor zielony

Zielony kolor kojarzy się z naturą, dlatego użyty w projektowanym pokoju sprawi, że zaczniemy odczuwać harmonię i spokój. Daje również poczucie bezpieczeństwa oraz wrażenie świeżości, w zależności od użytego odcienia. Kolor zielony obniża również poziom stresu i warto go zastosować w pomieszczeniach, w których staramy się wypocząć. Dzięki niemu zachodzą w naszym organizmie pozytywne zmiany fizjologiczne takie jak obniżenie się ciśnienia krwi czy zmniejszenie napięcia mięśniowego. Niestety ta barwa, podobnie jak inne, nie pozostaje bez wad -  jej nadmiar może wpływać na spadek energii, a nawet powodować bierność w działaniu.

 Projektowanie wnętrz zielony kolor - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolor brązowy

Brązowy kolor jest jednym z najbardziej ciepłych barw, które kojarzą się nam z naturą, ziemią. Zastosowany w odpowiedniej ilości doskonale podkreśla ekskluzywność wnętrz, jeśli jest zestawiony z odpowiednimi fakturami, wzorami czy formami. Brąz daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa i tworzy we wnętrzu atmosferę przytulności. W nadmiarze może jednak obniżać nastrój i wywoływać uczucie przygnębienia.

 Projektowanie wnętrz brązowe kolory - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Dobór kolorów tworzący harmonię

W nowoczesnych projektach pokoi nigdy nie skupiamy się wyłącznie na jednym kolorze – najczęściej wybieramy wiele odcieni i dodatkowe barwy, które lepiej kształtują przestrzeń. Urządzając swój dom powinniśmy znać podstawową kategoryzację barw, która pomoże nam w prawidłowym łączeniu ich ze sobą:
- barwy monochromatyczne – odcienie tego samego koloru,
- barwy pokrewne – sąsiadujące ze sobą na kole barw,
- barwy uzupełniające – położone naprzeciwko siebie na kole barw.

Barwy monochromatyczne sprawią, że aranżacja salonu czy sypialni będzie wyglądała harmonijnie. Jest to jednak rozwiązanie bezpieczne, które pomoże nam stworzyć ponadczasowe i wyjątkowe wnętrze urządzone w stylu klasycznym czy minimalistycznym.

Kolory we wnętrzach określane jako pokrewne dodadzą przestrzeni więcej wyrazu i energii, jednak musimy uważać na ich intensywność – jeśli przesadzimy, wystrój wnętrz będzie nas po prostu przytłaczał. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie maksymalnie dwóch połączeń kolorystycznych.

Stosując barwy uzupełniające również zalecamy maksymalnie dwa kolory. Będą one miały często zupełnie inną temperaturę, dlatego musimy uważać, by kontrast barw chłodnych z ciepłymi był dobrze wyważony. Projekt wnętrza z użyciem dwóch barw uzupełniających będzie jednak bardzo energetyczny i pełny koloru. Jest to z pewnością opcją dla osób, które potrzebują w swoim życiu dodatkowej energii i lubią stawiać na kontrasty.

 Projektowanie wnętrz - dobór kolorów ścian, wyposażenia wnętrz

 

Kolory we wnętrzu - buduj nastrój zgodnie z psychologią

W swoim domu czy mieszkaniu spędzamy każdego dnia przynajmniej kilka godzin, dlatego nie możemy bagatelizować wpływu koloru na nasz nastrój i dobre samopoczucie. W zależności od funkcji pokoju, możemy zadbać o to, że w prosty sposób pobudzimy nasz organizm do działania lub wręcz odwrotnie, odpoczniemy po ciężkim dniu. W zależności od tego, czego potrzebujemy, wybierzmy taki kolor do aranżacji wnętrz, który spełni nasze wymagania. Pamiętajmy jednak o jednym – sam kolor to nie wszystko. Liczą się jego proporcje, odcienie czy faktury, które będą doskonale dobrane tylko przez doświadczonego projektanta wnętrz.

Jakie są wasze doświadczenia z kolorami? Co poza nimi buduje atmosferę we wnętrzach?

Tagi:
kolory we wnętrzach kolory farb psychologia kolorów kolory ścian dobór kolorów kolorystyczne aranżacje czerń w domu jak dobrać kolory malowanie ścian farby do wnętrz feeria barw

Popularne artykuły:

Architekt wnętrz radzi jak wybrać lampę do salonu

Światło - praktycznie i nastrojowo Salon z racji swoich funkcji - wypoczynkowej, reprezentacyjnej, gościnnej - wymaga odpowiedniego oświetlenia sztucznym światłem. Zazwyczaj architekci wnętrz...

Jak urządzić klatkę schodową - projektowanie wnętrz Kraków

Klatka schodowa w domu pełni w pierwszej kolejności funkcję komunikacyjną i często ta jej podstawowa rola staje się nadrzędna względem jej walorów estetycznych. Jeszcze kilka dekad temu...

Jak zaprojektować wystrój salonu fryzjerskiego

Współczesne salony fryzjerskie w coraz większym stopniu przypominają fantazyjnie, oryginalnie urządzone kawiarnie, kluby nocne niż surowe, funkcjonalne pomieszczenia z lustrami i fotelami...

Jak wybrać komfortową sofę do salonu - radzą projektanci wnętrz

Elegancka i stylowa? Wygodna i funkcjonalna? Szukając idealnej sofy, nie musimy iść na kompromis pomiędzy pięknym wyglądem, a komfortem wypoczynku. Prezentujemy nowoczesne sofy, które są nie...

Kuchnia z salonem - za i przeciw

Kuchnia zintegrowana z salonem to niemal oczywistość w mieszkaniach budowanych w ostatnich latach. Trudno rozstrzygnąć na ile aranżacja salonu z kuchnią wynika z potrzeb rynku, na ile jest wynikiem...

Jak zaprojektować sypialnię?

Dobrze zaprojektowana sypialnia to taka, w której faktury, materiały i kolory są dobrane w przemyślany sposób, by dostarczać nam ciekawych wrażeń zmysłowych. Urządzając sypialnię dla...

Top